Karel Sup - Pod Buchlovem

Olej na překližce, 45x62 cm. Signováno vpravo dole K. Sup. Rámováno.

Pozn.: Expresivní pojetí krajiny v okolí hradu Buchlov je velmi zajímavou ukázkou schopností vysoce nadaného horňáckého malíře. Obraz původně ve sbírkovém fondu českých krajanů v New Yorku v USA. Nesmírně vzácné vysoce kvalitní galerijní dílo od sháněného a nedostupného malíře zakladatele slavné Horňácké skupiny umělců (Syllová, Sup, Sylla, Mandel) se sídlem v pavilonu Strážná hůrka ve Velké nad Veličkou! Expresivní malba v malířském pojetí mistra Supa je nesmírně vzácná! Rarita! Horňácko je to oblast jihovýchodní Moravy na kraji Bílých Karpat u hranic se Slovenskou republikou. Velká nad Veličkou je jednou z centrálních obcí Horňáckého cípu. Kulturní život zde byl v minulosti hodně bohatý na lidové umění, zpěv, tanec, textilní tvorbu a také malbu. Mentalita Horňácka je silně poznamenána křesťanskou tradicí, ale také kulturním dopadem rekatolizace. Na tradici náboženské a lidové kultury ovlivněné vlivy slovenskými i moravskými vzniká rázovitá slovácká oblast, kde život dlouho pokračoval svým zvláštním pomalejším tempem. Prostředí, které sem lákalo mnohé umělce, hudebníky i jiné osobnosti toužící po vlastním malém světě. Pavilon Strážné Hůrky byl pouhým následkem jejich cítění a životního stylu. Slovácké Výmary, jak se říkalo Velké, hostily řadu umělců, Frantu Úprku s Jožou Čumpelíkem, Mináře, skupinu Hodonínského SVUMu (sochař Julius Pelikán a jiní). Byli zde také umělci zdejší, od Cyrila Mandela až po Karla Supa. Podle příspěvku Horňácké skupiny do VERAIKONu z roku 1929 můžeme blíže prozkoumat myšlení těchto umělců. Hlásali návrat k instinktu, tradici, přírodě, lidovému umění a především nasazením citu namísto "racia". Tato tendence je celoživotně provázela a určovala jejich směr. Sup v sobě nezapřel ducha rodného kraje. Velmi rád se vracel do Velké, kam s ním rád občas zajel i malíř a grafik Miroslav Sylla, který se zde oženil a tím stvrdil osobní svazek také s touto zemí.

o autorovi: 1897 - 1973
Český malíř, grafik a učitel.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 23 000 Kč.

46563. Pod Buchlovem
Dražba ukončena:25.06.2020 21:41:00
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:3 600 Kč