Ladislav Sutnar - Profil

Tempera, 20x14 cm. Signováno vpravo dole Ladislav Sutnar. Rám, sklo.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 26 cm

o autorovi: 1897 – 1976
Grafik, grafický designér, malíř, publicista, pedagog. Studoval v ateliéru F. Kysely na UMPRUM v Praze, absolvoval semestr architektury na ČVUT v Praze, získal pedagogickou aprobaci pro vyučování kreslení a matematiky. Začínal jako středoškolský profesor v Pardubicích a v Praze. R. 1924 vstoupil do Svazu československého díla, instaloval většinu jeho výstav v zahraničí, upravoval k nim plakáty a katalogy, redigoval a upravoval svazové časopisy Výtvarné snahy a Žijeme. Ve 20. letech 20. stol. byl uměleckým vedoucím loutkové scény Drak v Praze  Od r. 1929 byl uměleckým ředitelem Krásné jizby a výtvarným redaktorem Družstevní práce, navrhoval design bytových textilií a hraček. Od r. 1932 byl profesorem a od r. 1933 ředitelem Státní grafické školy v Praze. Spolupracoval s výrobním družstvem Artěl. Byl jedním z nejvýraznějších průkopníků myšlenek konstruktivizmu, Bauhausu a De Stijl. Před 2. světovou válkou byl pracovně vyslán do USA, kde od té doby žil a pracoval až do konce života. Jeho umělecké úsilí zasahuje do všech oblastí moderního životního stylu, včetně výroby. Významná byla i jeho práce pedagogická a publicistická. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách NG Praha, MG v Brně, UPM, Památníku národního písemnictví, Národního muzea a Národního divadla, Cooper-Hewitt National Design Museum New York, Smithsonian Institution a jinde.

posouzeno znalcem
154039. Profil
Zbývá:26 dnů, 13 hodin
Konec dražby:25.02.2026 20:58:00
Minimální příhoz:100 Kč
Aktuální cena:3 100 Kč

3 100 Kč 30.01.2026 6:57:55 2216
3 000 Kč 29.01.2026 23:24:09 2880