Olej na plátně 50 x 40 cm, nesignováno, původní rám. Malba v minulosti odborně čištěna. Typická Kubova imprese, zřejmě studie k obrazu, který se jako signovaný u nás později objevil na pohlednicích, vydaných u příležitosti 150. výročí jeho narození.
Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem. Zobrazení hmoždíře v Kubových zátiších je vzácné. Známo je ještě malé „Zátiší s hmoždířem“ jako olej na lepence, z roku 1939. (signatura vlevo dole, rozměry 39 x 37 cm, draženo v aukci u Kodla).