Lejček František Milan - O Velikonocích

Olej na malířské lepence, 36 x 26 cm, signováno autorsky vpravo dole, rámováno v uměleckém galerijním výjimečném mnohokráte profilovaném zdobeném masivním autorském rámu.
Vzácný výjev zachycující šohaje na návštěvě o Velikonocích s cílem „vyšlahat“ děvčicu z Hrubé Vrbky. Vzadu chalupy ještě s doškovými střechami s pozadím Bílých Karpat.
Obraz vznikl při návštěvě umělce v horňácké obci Hrubá Vrbka. Mimořádné a vysoce kvalitní folklorní dílo s neuvěřitelnou pozitivní energií bude značným přínosem do každé folklorní sbírky.
Obraz původně pochází z galerijní umělecké sbírky folklorního malířství se zaměřením na Horňácko.

O autorovi: František Milan Lejček 1896 – 1980 se narodil 13.9.1896 ve Vídni v Rakousku. Své dětství prožil se svojí matkou ve Vnorovech, odkud se později přestěhoval do Veselí nad Moravou. Navštěvoval gymnázium ve Strážnici a následně se vydal studovat malířství na vídeňskou akademii k figuristovi prof. J. Pochwalskemu. Celý život se profesionálně věnoval malířství a žil z prodeje svých obrazů. Dokonce ani komunistický totalitní režim jej nepřinutil vzdát se tvorby, protože díky místu svého narození měl rakouskou státní příslušnost, která mu umožňovala časté cesty do západoevropských zemí, kde mnohdy své obrazy prodával do soukromých sbírek. Po naplněném životě zemřel akademický malíř František Milan Lejček ve věku 84 let v nemocnici v Uherském Hradišti 13.2.1980.

56621. O Velikonocích
Dražba ukončena:04.03.2021 20:55:00
Vyvolávací cena:500 Kč
vydraženo za:2 200 Kč