Mandel Cyril - Rozína

Lavírovaná kresba tuží, akvarel na kartonu, 14 x 9 cm, nesignováno, s autorským přípisem vlevo nahoře „Pozdrav od Rybáčků“ (Roziny) šije mi košulu“, dále dole popis autorský“ „Nazdar“. Rámováno v naprosto unikátním bohatě vyřezávaném galerijním rámu, vytvořeném dle návrhu Cyrila Mandela, vzadu výstavní štítek a dále znak umělce autora rámu s vyznačením letopočtu 1903. Rozměr s rámem 33 x 26 cm.
Dílo vytvořeno pod vlivem zamilovanosti C. Mandela do dívky z Tišnova, formátově sice drobné, ale velmi významné dílo maloval jako originální pohlednici pro svou milou. Vzhledem k velmi krátkému životu tohoto skvělého horňáckého malíře – dožil se pouhých 33 let, není známo, že by ještě někdy ve svém životě tvořil nějaké jiné ženě obdobná díla. Jedná se tedy o naprostou raritu, doloženou písemnostmi a znaleckým posudkem Mgr. Fantury předního znalce folklorní malby Moravského Slovácka! Jedná se o nezpochybnitelný autorský originál i s ukázkou dobového rukopisu malíře. V této kvalitě nemá žádná státní galerie ani žádný soukromý sběratel v ČR! Dílo pochází z vynikající sbírky malířů Moravského Slovácka se silným zaměřením na Horňácko. Absolutní rarita na trhu s uměním! Rare!
Soupis dokumentů potvrzující pravost a absolvování výstav:

Dům umění v Hodoníně – 19.2.1964, ředitel Dr. Maliva
Dům umění v Hodoníně – 25.5.1965, ředitel Dr. Maliva
Dům umění v Hodoníně – 5.8. 1965, ředitel Dr. Maliva
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti – 10.9. 1965, ředitel SM
Krajské středisko lidového umění ve Strážnici – 3.12.1965, historik Tomeš
Pozvánka na výstavu Cyrila Mandela - Dům umění v Hodoníně – 27.6.1965
Upozornění na výstavu ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti v září 1965
Pozvánka na výstavu Cyrila Mandela - Krajské středisko lidového umění ve Strážnici –3.10.1965
Korespondence paní Šoupalové původem z Tišnova jež měla blízký vztah z Cyrilem Mandelem
Znalecký posudek č. 0117/2008 z 8.6.2008, vypracovaný zásadním expertem na folklorní malbu Horňácka Mgr. Fanturou, ředitelem Domu umění v Hodoníně, dodnes sídlem S.V.U.M. – Sdružení výtvarných umělců moravských.

Cyril Mandel (23. října 1873 Kuželov – 16. srpna 1907 Velká nad Veličkou) byl moravský malíř. Cyril Mandel se narodil 23. října 1873 v obci Kuželov do rodiny čtvrtníka (malého sedláka) Jiřího Mandela. Již od raného dětství se u malého Cyrila projevoval talent na kreslení. Po absolvování obecné školy nastoupil na gymnázium ve Valašském Meziříčí a Uherském Hradišti. jeho talent jako první rozpoznal Josef Klvaňa, který jej seznámil s malířem Jožou Uprkou. Ten jej doporučil ke studiu na pražskou Uměleckoprůmyslovou školu, kam byl přijat v roce 1889. Pod vedením prof. E. M. Lišky získal Mandel základní kreslířskou a malířskou průpravu. V roce 1890 přešel na pražskou Akademii výtvarného umění. Ponejprv byl žákem profesora F. Sequense a později přestoupil k profesoru Vojtěchu Hynaisovi. Cyril Mandel byl povahou uzavřený, a to bylo zřejmě příčinou jeho pozdějších životních nezdarů. Postupně se od něj odvrátilo i jeho nejbližší okolí a jediný, kdo se jej snažil podporovat, byl Joža Uprka. Přijal od něj několik nabídek a realizoval dle Uprkova návrhu oponu ochotnického divadelního spolku v Tišnově, pomáhal mu při výzdobě interiéru zasedací síně radnice v Uherském Hradišti. Prostřednictvím J. Uprky měl možnost se seznámit i s předními představiteli tehdejšího uměleckého života, kteří pravidelně zajížděli na Slovácko (např. M. Jiránek, Z. Braunerová a V. Stretti). Vystavoval společně s J. Uprkou, V. Jíchou a A. Frolkou ve Strážnici v roce 1901 a dále na historicky významné Umělecké výstavě slovenské v Hodoníně v roce 1902 (21 akvarelů a obrazů), kterou navštívil francouzský sochař Auguste Rodin. Dále vystavuje v Olomouci (Společnost přátel umění, 1904), společně s J. Uprkou v Hroznové Lhotě (1905) a na I. výstavě Sdružení výtvarných umělců moravských v Hodoníně (5. 5. až 3. 6. 1907). Cyril Mandel předčasně umírá po záchvatu deprese a pádu na hranu stolu 16. srpna 1907 ve Velké nad Veličkou, deset dní před oficiálním založením Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM). Po pohřbu, na kterém umělce vyprovázela spousta lidí, mu přátelé z nově založeného Sdružení v prosinci 1907 uspořádali výstavu v zasedací síni radnice v Uherském Hradišti (vystaveno bylo 76 obrazů z pozůstalosti). V roce 1908 při návštěvě Kuželova dílo Cyrila Mandela vysoce ocenil přední švýcarský estetik a kunsthistorik William Ritter.

Mandel Cyril
56606. Rozína
Dražba ukončena:04.03.2021 20:40:43
Vyvolávací cena:500 Kč
vydraženo za:8 000 Kč