Marková Cecílie - Autoportrét

Pastel na černém papíře, 37 x 28 cm, signováno C. Marková 91, rámováno v umělecké paspartě pod sklem v moderním vkusném rámu, rozměr s rámem 52 x 40 cm.

O autorce: Cecilie Marková (1911–1998), rodačka z Kyjova, vyučená modistka. V Kyjově prožila dlouhý a plný život. Díky svému manželovi se setkala se spiritismem a návštěvy spiritistických seancí jí daly podnět k vlastní tvorbě. Její první kresba je datována 12. 10. 1938. Po náhlém ovdovění v roce 1940 až do smrti se Markové pak stala kresba prostředkem komunikace s nepřítomnou blízkou bytostí, tudíž podstatným smyslem jejího života. Než začala kreslit, nic prý nechápala a setrvávala v očekávání toku energií. Stačilo však, aby malým kolečkem naznačila střed a již viděla v jeho okolí hlavy, imaginativní přeludná květenství, labyrinty, medijní portréty, astrální krajiny, kosmické erupce. Velké množství svých prací autorka poprvé vystavila v roce 1950, kde byly vystaveny kresby, pastely, akvarely i olejomalby, a následně se účastnila mnoha domácích i zahraničních výstav. Nejrozsáhlejší sbírka spiritismu se nachází v Galerii výtvarného umění v Litoměřicích.

o autorovi: 1911 - 1998
Vyučená modistka, vedoucí prodejny oděvů. Původním impulsem pro její kreslířskou tvorbu byly v roce 1938 silné zážitky ze spiritismu, po náhlém ovdovění v roce 1940 až do smrti se jí pak stala kresba prostředkem komunikace s nepřítomnou blízkou bytostí a podstatným smyslem jejího života. Imaginativní přeludná květenství, labyrinty, medijní portréty, astrální krajiny, kosmické erupce jsou obsahem velkého množství jejích prací (kresby, pastely, akvarely, olejomalby).

56532. Autoportrét
Dražba ukončena:04.03.2021 19:34:13
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:1 300 Kč