Martin Benka

12125. Povoz

popis: Litografie, 16x12 cm, nesignováno, rám, pasparta, zaskleno.

o autorovi: 1888, Kiripolec u Malecek na Slovensku - 1971, Malacky
Vycestoval za uměním do Vídně, kde se seznámil s českým novinářem, který mu doporučil studia u Aloise Kalvody v Praze. Po 5 letech studií v jeho krajinářské škole se umělecky osamostatnil. Měl silný vliv na současné slovenské malíře (Bazovský, Ondreička,...). Mezi válkou maloval v Kosticích, Týnci, Lanžhotě, Ratíškovicích a Rohatci. Kromě malby krajin výraznou pozornost přilákal soubor šesti interiérů slováckých jizeb. Často tvořil v okolí Bratislavy a Spišska. V rámci vzdělávání cestoval po Itálii a Francii. Vystavoval doma i v zahraničí (Vídeň, Benátky,...).

dražba ukončena: 29. 6. 2017 22:07:00

vyvolávací cena: 500 Kč

vydraženo za: 1 900 Kč