Kombinovaná technika na sololitu, 26x35 cm, včetně autorského rámu. Signováno vlevo nahoře Michal Halva 2025. Rámováno.
Nejdelší strana: 35 cm
Dílo „Úplněk II“ je vizuálně podmanivá noční krajina, v níž autor propojuje snovou atmosféru s hravou, až mozaikovitou stavbou obrazu. Nad barevně zvlněným horizontem se otevírá hluboké, temné nebe – prostor, který není prázdný, ale pulzuje množstvím drobných světelných bodů. Rozptýlené „hvězdy“ v různých barvách a velikostech vytvářejí dojem pohybu a třpytu; obloha působí jako živá, dýchající hmota, z níž vystupuje jasný disk úplňku jako klidný střed celé kompozice.
Spodní část obrazu tvoří stylizovaná krajina složená z barevných polí a struktur – připomíná patchwork, mapu nebo reliéf poskládaný z jednotlivých fragmentů. Autor pracuje s výraznou koloristikou, střídá teplé a chladné tóny a nechává vyniknout rytmus ploch, který se opírá o kontrast mezi sytými barvami a tmavým pozadím noci. Povrch je bohatě strukturovaný, s patrnými otisky a rytými či tiskovými stopami, které dodávají dílu hmatovou kvalitu a přirozenou plasticitu. Krajina tak nepůsobí jen jako pohled do dálky, ale i jako materiálový objekt – vrstvený a detailní.
„Úplněk II“ vyznívá jako poetická oslava noci: spojení ticha a barevné imaginace, kdy se reálný motiv proměňuje v symbol a vzpomínku. Obraz zaujme na první pohled intenzitou barev i efektem hvězdného „prašna“, a při delším pozorování odhaluje drobné struktury a promyšlenou skladbu jednotlivých fragmentů, které dohromady vytvářejí harmonický, současně energický celek.
o autorovi: Narodil se v Brně roku 1964.
Výtvarné vzdělání získal u prof. M. H. Heindlové. Výjimečnost jeho tvorby zaujala i v Japonsku, kde realizoval několik samostatných autorských výstav a kam se pravidelně vrací. Vystavuje také v galeriích v ČR a Evropě. Jeho dílo je zastoupeno v soukromých sbírkách po celém světě.