Miloš Jiránek - Děti v parku

Olej na dřevě, 27x34 cm. Monogramováno vpravo dole M. J. 903. Rámováno.
Miloš Jiránek patřil k silné generaci umělců, která se na české výtvarné scéně uplatňovala od 90. let 19. století. Jednalo se o všestranně nadaného tvůrce, který byl činný také jako teoretik, kritik a organizátor. Zkušenosti získal na pražské AVU i v zahraničí. Dílo s názvem Děti v parku se řadí k obrazům, pro něž malíř zvolil figurální žánrový námět. Na malbě je zachycena dvojice dětí, jak tráví volný čas v parku. Příznačně uvolněný autorský rukopis i charakter zachycené scény vypovídá o tom, že východiskem Jiránkova malířského projevu byl francouzský impresionismus. Sytě zelený odstín trávníku s výraznými stíny a zcela přesvědčivý způsob modelace dětských postav mistrně navozuje atmosféru sluncem prosycené chvíle. Kulisu výjevu v popředí obrazu vytváří táhlá zeď parku a naznačená městská zástavba. Obraz je krásnou ukázkou díla tohoto věhlasného malíře, který je vysoce oceňován jak ve sběratelských, tak odborných kruzích.

o autorovi: 1875 - 1911

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
75420. Děti v parku
Dražba ukončena:20.04.2022 20:32:14
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:110 000 Kč