Miloslav Holý - Ze Stromovky

Nejdelší strana: 68 cm

Olej na plátně, 53x60 cm. Signováno vpravo dole M. Holý. Rámováno. Konzultováno a posouzeno vnukem Miloslava Holého restaurátorem Petrem Bergrem, PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Pozn.: Rám mírně poškozen

Miloslav Holý patřil ke generaci umělců, která se nesmazatelně zapsala do vývoje českého výtvarného umění. Byl jedním ze spoluzakladatelů skupiny Ho Ho Ko Ko, později působil jako vlivný pedagog. Předložený obraz pochází z autorova pozoruhodného krajinářského díla. Malba představuje pohled na linii rozkvetlých stromů známého pražského parku. V pojetí obrazu se zřetelně projevuje Holého neopakovatelný autorský přednes, který tíhl k expresionistickému vyjadřování. Kompozici vytváří výrazná diagonála, která naznačuje hloubku prostoru. Stromy vymezují výrazné linie, které pokračují v expresivně zvlněných křivkách větví. Jejich tmavý odstín nápadně kontrastuje s bílou barvou lehce naznačených rozkvetlých korun. V popředí jsou květy ztvárněny lokálními skvrnitými údery štětce na podložku. Jde o práci vysoké úrovně od jednoho z nejvýraznějších autorů 20. století. O hodnotě malby není nejmenších pochyb.

o autorovi: 1897 - 1974

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 430 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
82678. Ze Stromovky
Dražba ukončena:01.09.2022 22:47:51
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:60 000 Kč