Akvarel, 13x27 cm. Signováno vlevo dole Netík. Rám, pasparta, sklo.
Nejdelší strana: 39 cm
Komorní akvarel „Stromy v mlze“ je jemnou krajinářskou meditací, která stojí na minimálních prostředcích a maximálním účinku atmosféry. Autor zachycuje tichý výsek krajiny, v němž se z mlžného oparu jen pozvolna vynořují siluety stromů. Motiv je redukován na několik kmenů a větví, naznačených úspornou kresbou, a na měkké skvrny koruny, které se rozpíjejí do okolního vzduchu. Právě rozostřená hranice mezi objektem a pozadím vytváří hlavní kouzlo díla – obraz nepůsobí jako popis místa, ale jako nálada, záblesk vzpomínky či okamžik ranního ticha.
Barevnost je tlumená a harmonická: převládají šedavé, okrové a jemně zelené tóny, podpořené chladným náznakem horizontu při spodním okraji. Akvarelová technika zde vyniká v práci s vodou a průsvitem papíru – autor nechává barvu volně pracovat, vytvářet přechody, závoje a jemné rozpité plochy, díky nimž je mlha přesvědčivá a „hmatatelná“. Kompozice je vyvážená, s dvojicí stromových skupin, které nechávají mezi sebou klidný prostor a posilují pocit otevřenosti a dálky.
„Stromy v mlze“ působí velmi klidně a lyricky. V jednoduchém motivu nabízí divákovi prostor pro ztišení i vlastní interpretaci – krajina se zde stává spíše stavem mysli než konkrétní scenérií. Dílo je adjustováno v paspartě a rámu, což podtrhuje jeho komorní charakter a výtvarnou čistotu.
o autorovi: 1920 - 2018
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 45 000 Kč.