Olej na plátně, 53 x 36 cm. Nesignováno, rámováno v uměleckém autorském masivním profilovaném rámu s patinovaným zlatým povrchem.
Židovští sběratelé ve snaze ochránit svá díla před rabováním za druhé světové války často nechali odstraňovat signatury u svých obrazů, což by mohl být i případ tohoto díla.
Nádherné lyrické pojetí díla znázorňující ženu v chodském kroji v zamyšlení v potemnělé světnici. Na zadním plánu je ještě znázorněn silueta muže umocňující zvláštní atmosféru vyplývající z celkové kompozice obrazu. Hra světla a stínu, jemné barevné nasazení umělecky zakomponované do zešeřené místnosti, prozrazuje mistrovskou ruku velmi poučeného malíře. Po určení autorství značně stoupne cena tohoto vzácného díla motivovaného chodskou tematikou.