Olej na překližce, 23 x 27 cm, signováno vpravo dole, datováno, rámováno v autorském uměleckém masivním rámu s vytvořenou ornamentální dvojitou vlnkou, symbolizující harmonii s dětmi zachycenými na obraze. Rám je citlivě ošetřen šelakovou politurou.
Vzácná práce autora vzniklá při návštěvě Horňácka v r. 1950. Obraz původně součástí vynikající folklorní sbírky horňáckého umění. Motivy s velkým množstvím postav s dobovou architekturou jsou vždy zkouškou uměleckého cítění umělce s respektem na upřednostnění perspektivy při zachování smysluplnosti námětu a autenticky daného místa a dění.
Autor v tomto díle potvrdil své výborné malířské schopnosti a do poměrně malého formátu dostal hlavní motiv trhů, z nichž i po desetiletí stále tryská jejich poselství pro další generace. Krásné galerijní dílo! Vzácné!
Jiří Novák - (Manžel výtvarnice Olgy Umlaufové), původně malíř skla – studium umělecké sklářství v Novém Boru, v r. 1949 studium na vysoké umělecko-průmyslové škole v Praze – prof. Kaplický. Ačkoliv měl vztah k uměleckému sklářství, malířská tvorba jej provázela po velkou část jeho života. Doklad malířského mistrovství autora pomáhá vytvořit obraz života našich předků. Menší formáty odpovídaly jeho způsobu zpracování pocitového zážitku v nepřerušeném časovém úseku. Přes temperu a olej přešel v 80. letech k technice pastelu.