Oldřich Blažíček - Granada - několikrát vystaveno

Olej na kartonu, 34x44 cm. Signováno vpravo dole O. Blažíček. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové - Horové.

Nejdelší strana: 65 cm

Tato nádherná krajina Oldřicha Blažíčka, jednoho z vrcholných představitelů českého malířství první poloviny 20. století, přináší strhující pohled na panorama známého andaluského města. Blažíčka zde typicky poznáváme jako autora, který si primárně zakládal na senzualistickém způsobu malířské práce. Architektura města je rozvedena do šířkového formátu tak, že přesně navozuje dojem otevřeného krajinného rámce. Blažíček jako obvykle dílo pojednal skvrnitým uvolněným rukopisem, který direktně promlouvá k divákovi jako doklad umělcova aktuálního hnutí v kontaktu s daným místem, z něhož vzešla potřeba uměleckého vyjádření. Z jednotlivých stop po dotecích štětce s podložkou lze takřka sledovat to, jak malíř dílo postupně budoval. V divákovi tak vzniká dojem, jako by byl tvůrčího procesu sám účasten. Pozornost je však bezesporu nutné obrátit také k barevnému řešení obrazu. Blažíček platil za výborného koloristu s rozvinutým citem pro sladění široké barevné škály svých kompozic. Na předloženém díle je tato tendence evidentní v zastoupení rozmanitých barevných odstínů do podoby pestré, ale vnitřně sjednocené mozaiky. Spontaneita a bezprostřednost, které se výborně snoubí se schopností realisticky zachytit příznačný ráz daného místa, z tohoto záznamu španělského města činí opravdu jedinečnou ukázku vrcholného díla Oldřicha Blažíčka.

o autorovi: 1887 – 1953

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 300 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
93869. Granada - několikrát vystaveno
Dražba ukončena:03.05.2023 20:21:13
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:110 000 Kč