Oldřich Hlavsa - Kraj vsi

Olej na plátně 45x55 cm. Signováno vpravo dole Old. Hlavsa. Rámováno.

Oldřich Hlavsa patřil k velmi výrazným a talentovaným krajinářům, který dokázal bytostně výtvarnými prostředky mistrně zachytit skutečnou vitalitu přírody. Na předloženém díle s pohledem na vesnický kraj Hlavsa pozorovateli umožňuje ocenit všechny silné stránky svého talentu. Před divákem se otevírá scéna s krajinou, kterou zalévá jasné sluneční světlo. Kompozičním principem jsou diagonální a horizontální linie, které obrazovou plochu rozčleňují do několika plánů. Na plátně však na první pohled zaujme především přesvědčivost zobrazení přírody i několika vesnických stavení stejně jako poutavé světelné podmínky, které dílu dodávají živost a průzračnost. Jako skutečný mistr svého žánru se Hlavsa na tomto díle projevuje v pojetí techniky, která je nenucená a spontánní, přesto plně vyhovuje vystižení realistického detailu. Celkovému dojmu samozřejmě přispívá i barevnost s lomenými odstíny přírodních barev a modří, které jsou proloženy vrženými stíny. Obraz představuje prvotřídní výtvarné dílo, na kterém se prosazuje autorova jedinečná schopnost zprostředkovat svěžest a pocit volnosti otevřeného krajinného výjevu.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

o autorovi: 1889-1936

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 60 000 Kč.

103951. Kraj vsi
Dražba ukončena:25.10.2023 20:37:39
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:4 300 Kč