Ota Janeček - Ranní polibek

Kombinovaná technika, 40x32 cm. Signováno vlevo dole Ota Janeček. Rám, pasparta, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Nejdelší strana: 65 cm

Obraz Ranní polibek lze považovat za charakteristického zástupce nezaměnitelného přednesu Oty Janečka, který se do českého umění zapsal jako výjimečný malíř, grafik a ilustrátor. Tato krásná práce se tematicky přimyká k repertoáru motivů čerpaných z přírody, které Janeček rozvíjel v 70. a 80. letech minulého století. Dílo zachycuje dva ptáčky při polibku, za nimi se rozprostírá pozadí jemných mlhavých valérů horizontu pod zářícím slunečním kotoučem. Ota Janeček se zde vyjadřuje typicky poetickým, stylizovaným, až mírně dekorativním stylem, který může připomenout právě ilustraci. Na diváka však předně působí něžná, křehká a snivá atmosféra, kterou malíř kromě námětu podtrhl nejen barevností, ale také detaily trávy v popředí obrazové plochy provedenými letmými doteky štětce. Jde o vytříbené dílo vysokých kvalit od autora, který patří k nejvýraznějším českým tvůrcům druhé poloviny 20. století.

o autorovi: 1919 - 1996

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1.300.000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
100432. Ranní polibek
Dražba ukončena:31.08.2023 20:36:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:38 000 Kč