Otakar Hůrka - Samota

Olej na kartonu, 40x40 cm. Signováno vpravo dole Otakar Hůrka. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 47 cm

Tato olejomalba Otakara Hůrky, jednoho z výrazných představitelů české krajinomalby první poloviny 20. století, zachycuje motiv samoty s typickou nostalgií a koloristickou vyvážeností, jež jsou pro jeho rukopis příznačné. Hůrka, známý svou láskou k české přírodě a venkovskému motivu, zde rozvíjí archetypální téma chalupy v krajině, osamocené a přesto pevně zasazené do rytmu okolního světa.

Kompozice staví na diagonále cesty, která diváka vtahuje do obrazu, zatímco na horizontu se vrství pásy polí a mlžně fialové kopce v dálce – zřejmě krajina Vysočiny nebo Podkrkonoší, k nimž měl malíř blízko. Světlo je jemně rozptýlené, barvy tlumené, ale místy oživlé akcenty okrové stezky a šera mezi smrky. Chalupa se žlutou omítkou a sedlovou střechou je tonálně sladěna s okolní krajinou – není výkřikem, ale součástí ticha.

Figurace zde chybí, ale o lidské přítomnosti není pochyb – náznak plotu, vyšlapaná cesta, promyšlené osazení stavby podél okraje lesa. Vše působí dojmem tiché kontemplace a úcty k venkovskému způsobu života. Malba vychází z tradice Mařákovy školy, ale přidává vlastní akord – méně akademický, více autentický a emocionálně účinný.

Toto dílo představuje výborný příklad Hůrkova vyzrálého období a může být cenným doplněním sbírky české moderní krajinomalby – jak pro svou estetickou kvalitu, tak pro věrnost tématu, které formovalo českou výtvarnou identitu po celé 20. století.

o autorovi: 1889 - 1966

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 400.000 Kč.

154125. Samota
Zbývá:26 dnů, 14 hodin
Konec dražby:25.02.2026 22:24:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč