Olej na plátně, 56 x 70 cm, signováno autorsky vpravo dole, datováno 30 (1930), rámováno v reprezentativním širokém uměleckém rámu dle návrhu umělce Pernice, s použitím ručně vyřezávaných ornamentů, rozvinutých v rozích galerijního rámu. Rám je vyroben z kaštanového dřeva! Impresionistické pojetí tohoto ojedinělého výjimečného díla se silnou horňáckou tématikou zachycuje krásu horňáckého kroje včetně interiéru chalupy v horňácké obci Hrubá Vrbka, nacházející se v trojúhelníku proslavených horňáckých obcí – Velká nad Veličkou, Kuželov, Hrubá Vrbka.
Na předloženém galerijním díle spatřujeme i perfektní snahu o prozáření jinak potemnělé světnice paprskem světla prodírajícího se celým oknem a navíc mezi muškáty, jak bývalo v chalupách zvykem. Obdobná galerijní díla tohoto významného horňáckého umělce se pohybují od 3500 - 4200€.
Vojtěch Pernica - Narodil se 26.1.1886 ve Velkých Lovčicích u Kyjova a zemřel v roce 1977 v Brně. Malíř v Lipově na Slovácku u Hroznové Lhoty. Studoval na pražské uměleckoprůmyslové škole, později na Akademii v Mnichově. Věnoval se hlavně tvorbě portrétů, dekorativní nástěnné malbě, zabýval se i krajinomalbou a figurálními motivy. Zajímal ho barvitý folklor jižní Moravy a její krajina. V obrazech zachycoval také figurální krojované motivy. Byl členem Spolku výtvarných umělců moravských a SVU Aleš Brno. Roku 1921 vystavoval v Los Angeles v Kalifornii se S. V. U. M. v Hodoníně a S. V. U. Aleš v Brně.