Pravoslav Kotík - Don Quijote

Olej na plátně, 28x47 cm. Signováno vlevo dole P. Kotík. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Přiložena zpráva o restaurování akademické malířky a restaurátorky Milady Coufalové a přiloženo potvrzení pravosti PhDr. Jaromíra Zeminy.

Na tomto pozoruhodném díle Pravoslava Kotíka se zřetelně ozývá echo východisek autorova díla, kterými se staly proudy expresionismu a fauvismu. Jedná se o práci s charakteristickými výrazovými prvky a rukopisem, pro niž navíc Kotík zvolil existenciální téma protagonisty známého španělského románu, které samo o sobě skýtá silný významový podtón. Na výjevu se tedy objevují postavy chudého potulného rytíře a jeho doprovodu zbrojnoše Sanchy, které malíř zasadil do šířkově rozvedeného formátu.  S obsahovou náplní plně souzní výtvarné zpracování, které Kotíka prezentuje jako jednoho z nejvýraznějších představitelů českého moderního malířství. Kotík se vyjadřoval jadrnou nešlechtěnou barevností, která vždy vycházela z podstaty motivického sdělení.  Totéž platí o malířově rukopisu, který je založen na spontánních nervních tazích, které na podložce zanechávají znatelnou stopu. Kotíkův svébytný projev je typický pro svoji schopnost evokovat vnitřní napětí a apelovat na pozorovatele přímou mluvou výtvarných prostředků. Na české umělecké scéně první poloviny 20. století Pravoslav Kotík vystupuje jako jedna z nevýraznějších figur. Předložené dílo podává důkaz o tom, že je jeho dílo vysoce hodnoceno zcela oprávněně.

o autorovi: 1889 - 1970

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 000 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
93887. Don Quijote
Dražba ukončena:03.05.2023 20:29:00
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:50 000 Kč