Pravoslav Kotík - Šachy se smrtkou

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 112 cm

Olej na plátně, 57x94 cm. Monogramováno vpravo dole P. K. Rámováno.
Tato práce Pravoslava Kotíka, jednoho ze zakladatelů skupiny Ho Ho Ko Ko, patří k proudu autorovy tvorby, v níž se Kotík hlásil k výtvarným prostředkům expresionismu. Táž tendence se neklamně projevuje ve zvoleném tématu hry v šachy se smrtkou. Postava smrtky se chystá k rozhodnému tahu, zatímco její protihráč bezradně hodnotí rozehranou partii. Vypjatá atmosféra zachycené scény, která připomene klasický námět mementa mori, se odráží také ve tvářích přihlížejících, jejichž výrazy jsou deformovány do zděšených grimas. Obsahové náplni zcela odpovídá barevné řešení s převahou výrazných odstínů s akcentem na rudou a ostře působící žluto-zelenou. Témuž dojmu přispívá nervózní autorský rukopis. Svým neopakovatelným projevem Pravoslav Kotík vystupuje na české výtvarné scéně první poloviny 20. století a totéž platí o hodnotě jeho osobitého díla.

o autorovi: 1889 - 1970

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 000 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
75429. Šachy se smrtkou
Dražba ukončena:20.04.2022 20:20:01
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:40 000 Kč