Procházka Jindřich

56547. Jičín – Valdštejnské náměstí č. II.

popis: Olej na malířské lepence, 46 x 63 cm, signováno autorsky vlevo dole, datováno 1940, rámováno v autorském dobovém uměleckém vídeňském profilovaném rámu zdobeném patinovaným zlatým povrchem v kombinaci s černou leštěnou matnou barvou.
Perfektní dokumentace zejména architektury v dané části Valdštejnského náměstí v Jičíně, má velký význam nejen pro patrioty Jičína, ale i pro muzea či pro účely výzdoby podnikatelského prostoru v Jičíně. Krásné galerijní dílo ve vysoké kvalitě!

O autorovi: Jindřich Procházka - Narodil se 6. 11. 1897 v Novém Městě nad Metují a zemřel roku 1969. Vyrůstal v Jičíně, kde vystudoval gymnázium. Malbě se věnoval od mladých let. Nejprve se soukromě školil u malíře Ludvíka Vacátka, roku 1908 byl přijat na AVU v Praze do krajinářské speciálky Rudolfa z Ottenfeldu. Roku 1915 studia přerušil, byl povolán na frontu, ovšem ve školním roce 1918/19 byl zpět na Akademii. Na konci letního semestru nepředložil žádné práce k hodnocení a zůstal proto neklasifikován. Na vině byly patrně rodinné problémy; malířův otec zemřel v první polovině roku 1919. Od počátku 20. let 20. století se jeho tvorba vázala k Jičínu a okolí. Velmi si oblíbil techniku akvarelu, kterou během 20. a 30. let dovedl k charakteristickému rukopisu. Během této doby se z něj stal velmi oblíbený jičínský autor, jehož žánrově laděné záběry z jičínských ulic plných života visely takřka ve všech jičínských domácnostech. Ve 30. letech dokonce získal od rady města zakázku na vytvoření panoramatu Jičína. Roku 1938 se Procházka s rodinou přestěhoval do Prahy. Během války vznikla celá řada jeho pragensií. Roku 1957 získal větší zakázku na výmalbu panoramatu Prachovských skal v hotelu Skalní město. V pozdních letech se mimo akvarelu a olejomalby věnoval i grafice (cyklus litografií s výhledy na Prachovské skály, exlibris).

zbývá: 6 dnů, 3 hodin

konec dražby: 04.03.2021 19:41:00

vyvolávací cena: 1 000 Kč

minimální příhoz: 100 Kč

aktuální cena: 1 500 Kč