Olej na překližce, 85 x 70 cm, nesignováno, rámováno v galerijním reprezentativním uměleckém profilovaném rámu s původní zlatou patinací. Vzadu přípis V. Rolín.
Autor díla zakomponoval do honosné krásné kytice plné života v džbánu dekorovaném folklorními motivy plynovou maskou s filtrem jako varování před válkou a dále v první části díla petrolejka jako symbol naděje rozsvícení na lepší časy. Lze se jen domnívat dle kvality malby a její stylizace, barevné palety, že autorem tohoto jednoznačně galerijního díla je malíř Rolín, kdy zejména zachycené gladioly jsou bezkonkurenčně perfektně ztvárněny, tak jak toto provedení odpovídá jeho rukopisu malby. Půvabné a nevšední umělecké dílo ve vynikajícím stavu. Po určení autorství nepochybně stoupne značně hodnota tohoto galerijního raritního díla. Tematicky naprosto výjimečná nabídka na trhu s uměním!
Viktor Rolín – Narodil se 26. 12. 1887 ve Varšavě a zemřel 31. 7. 1942 v koncentračním táboře v Mauthausenu v Rakousku. Malíř a grafik. Studoval na akademiích umění v Petrohradě a Mnichově u profesora Sambergera. Za první světové války byl jako vojín v Rusku. Maloval zátiší, podobizny a krajiny. Jeho motivy krajin byly z pobřeží Černého moře, přístavy Sevastopol, Kerč, krymský Bachčisaraj, Kyjev a jiné. Význačná jsou některá jeho zátiší s ovocem, rybami, květinami a loveckou kořistí. V grafice zobrazoval zejména motivy ze staré Prahy barevnými akvatintami.