Stav: Rám mírně poškozen.
Pozn.: Restaurováno.
Olej na plátně, 75xžé cm. Nesignováno. Rámováno, pod sklem.
Na předloženém obraze se před divákem otevírá uchvacující pohled na hluboké údolí se zurčící říčkou. Na břehu v levé části obrazové plochy pastevec hlídá své stádo při odpočinku u kmene statného stromu. Na plátně na první pohled zaujme zejména mohutná kulisa skalisek stoupající k pravému hornímu rohu, kde stojí romantizující architektura v podobě jakéhosi chrámu. Za skalnatou stěnou se zdvihá pára, která stoupá od kaskády vodopádu. Jde o komponovanou krajinu autora s hlubokým citem pro vyjádření pohádkově nevšedního výjevu, který diváka odnáší mimo běžnou každodennost. Romantický dojem posiluje i příjemná svěží barevnost a pečlivý kultivovaný rukopis. Jedná se o krásný prvotřídní příklad estetizovaného pojetí krajiny v romantizujícím snovém duchu. Velký sběratelský zájem o díla tohoto druhu neklamně svědčí o tom, že tento žánr, který se zejména rozvíjel v 19. století, má stále co říci.