Svetislav Vukovič - Dubrovník

Nejdelší strana: 77 cm

Olej na plátně, 67x57 cm. Signováno vpravo dole S. Vukovič. Rámováno.

Svetislav Vukovič se na obraze Dubrovník prezentuje svým neotřelým autorským stylem, v němž experimentoval s kompozicí i barvou. Obrazu vládne majestátní architektura dubrovnického opevnění s okolní zástavbou. Vukovič se evidentně zajímal předně o jednotné uchopení obrazové plochy, kterou motiv dubrovnické bašty takřka celou zaplňuje, a dodává tak malbě dojem monumentality a vznešenosti. Tomuto působení přispívá i figurální stafáž, která divákovi poskytuje lidské měřítko. Prostor obrazu je rozvržen do seskupení ploch a objemů budov či jejich součástí, které se vyznačují výraznou barevností s ostrými kontrasty světel a stínů. Volba palety, ve které se převážně prosazují odstíny z teplé části barevného spektra doplněné o šedě a čerň, velmi dobře navozuje atmosféru jižanského historického města. Vukovičově expresivně laděné výtvarné poloze odpovídá také neotrocký svobodný rukopis, který malbě propůjčuje punc umělecké volnosti. Jedná se o velmi kvalitní práci s bohatou škálou působivých výtvarných řešení.

o autorovi: 1901 - 1980
Studoval v Praze, kde byl žákem akademie výtvarného umění u profesorů Obrovského, Hynaise a Krattnera.

103938. Dubrovník
Dražba ukončena:25.10.2023 20:30:12
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:9 000 Kč