Teodor Rotrekl - Paprsek bílý

Olejová tempera, 50x51 cm. Signováno vlevo dole Rotrekl 70. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Předkládaný obraz datovaný v signatuře do samotného počátku 70. let 20. století spadá do etapy života Teodora Rotrekla, kdy tento uznávaný malíř, výtvarník a ilustrátor upadl v nemilost politického zřízení. V obraze Paprsek bílý tak můžeme číst nejen autorův intenzivní sklon k fantasknu, obdivu k civilizaci a technicistní imaginaci, ale také hlubší obsahové poselství. Dílo znázorňuje proud světla vyzařovaný solitérním domkem ze země, ve kterém se na zatažené obloze vykresluje pěticípá hvězda – tradiční politický symbol, jenž však tímto citlivým přenesením získává nový význam. Pozornost je třeba věnovat také výtvarným kvalitám díla. Kompozice utváří panoramatický pohled na noční krajinu, kterou s oblohou propojuje výrazná diagonála světla, zatímco se na horizontu vykresluje odstín východu slunce. Jemné barevné vyvážení a pečlivý rukopis přispívají k nevtíravé poetice díla, které zaujme svou hloubkou i kvalitou výtvarného podání.

o autorovi: 1923 - 2004

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 450 000 Kč.

94683. Paprsek bílý
Dražba ukončena:31.05.2023 22:11:33
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:85 000 Kč