Václav Pokorný - Vzpomínky

Nejdelší strana: 79 cm

Olej na plátně, 73x53 cm. Signováno vpravo dole V. Pokorný 73. Rámováno.

Obraz Vzpomínky od Václava Pokorného pochází z té fáze autorovy tvorby, kdy tento výrazný malíř spjatý s Jabloncem nad Nisou rozvíjel svůj příznačný rukopis založený na plošné formální stylizaci a výrazném koloritu. Centrem jeho díla však stále zůstávala figurální malba, v níž se zejména uplatňovaly existenciální motivy protáhlých postav a sugestivních tváří. Předložené plátno je krásnou ukázkou práce z malířova zralého období, v níž se projevuje autorův bytostně osobní vztah k umělecké tvorbě. Do středu této enigmatické kompozice malíř zasadil tvarově oproštěnou lidskou tvář s nadsazenýma očima rozdělenou ve dví, kterou doplňují další detaily, částečně abstraktní a částečně zobrazivé. Jedná se o vtahující mozaiku prvků, které vytváří velmi působivou významovou jednotu, jak ostatně osvětluje i sám název obrazu. Tomuto účinku zcela odpovídá také podmanivá paleta s volnými přechody mezi barevnými valéry. Obraz patří k velmi kvalitním dílům Václava Pokorného s nádechem surrealismu, ve kterém se výraz i forma spojují v jedinečném celku.

o autorovi: 1914-2005

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 62 000 Kč.

86336. Vzpomínky
Dražba ukončena:30.11.2022 21:37:00
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:37 000 Kč