Věra Janoušková - Karty

Koláž, 60x64 cm. Signováno dole Věra Janoušková 2005, Nerámováno.

o autorovi: 1922 - 2010
Sochařka, kolážistka, malířka a grafička. Narodila se v Úbislavici. Nejprve studovala na Odborné škole sochařsko-kamenické v Hořicích v Podkrkonoší, v letech 1942 až 1943 na Uměleckoprůmyslové škole v Praze pod vedením Karla Dvořáka. V letech 1945 - 1948 studovala pod vedením Josefa Wagnera na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a mezi léty 1948 až 1949 studovala jako stipendistka na Akademii výtvarných umění v Sofii. V 60. letech byla zakládající členkou skupiny UB 12, v 80. letech byla členkou Nové skupiny a od roku 1990 je v obnovené Umělecké besedě. Tvorba Věry Janouškové zasáhla do vývoje českého moderního umění nejvýrazněji sochami skládanými z různých materiálů, nejčastěji ze starého smaltovaného plechu, který nacházela na smetištích. Dílo autorky je hojně zastoupeno ve všech významných regionálních galeriích České republiky a v soukromých domácích i zahraničních sbírkách.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 600 000 Kč

152630. Karty
Zbývá:0 dnů, 15 hodin
Konec dražby:29.01.2026 21:49:00
Minimální příhoz:100 Kč
Aktuální cena:4 800 Kč