Vlastimil  Rada - Kravka

Detail položky

Detail položky

Olej na plátně fixováno na dřevě, 38x52 cm. Signováno vpravo dole Vlast. Rada 1941 Rámováno.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu pozůstalostní razítko.

Na této poutavé malbě Vlastimila Rady je především třeba vyzdvihnout velmi atraktivní malířské pojetí. Obraz zachycuje výjev z vesnického prostředí, tedy kravku pasoucí se poblíž jednoduchého stavení. Z hlediska Radova zaměření představuje tento námět typickou volbu. Pozornost je  však v tomto případě třeba věnovat suverénní práci s technikou. Pro dílo je charakteristický uvolněný dynamický rukopis skvrnitých úderů štětce na podložku, který dílu propůjčuje ráz skici. Bezprostřední dojem z malby podporuje také jednotná paleta, ve které převažují zemité odstíny z teplé části barevného spektra. Díky volnosti malířské práce tento Radův obraz působí nesmírně spontánně a živě jako momentální záznam pozorovaného okamžiku. Jedná se o velmi kvalitní práci, v níž se zřetelně projevuje Radův malířský talent.

 

o autorovi: 1895, České Budějovice - 1962, Praha
Malíř, grafik, ilustrátor. Studoval na AVU u profesorů Švabinského, Preislera a Štursy. Působil jako profesor ve speciální malířské škole na AVU v Praze a ve speciální grafické škole tamtéž. Člen, přední teoretik a výtvarník Umělecké besedy, člen SČUG Hollar. V rané tvorbě se zaměřoval na krajinné akvarely. Namaloval cyklus historických obrazů s husitskou tématikou. V kresbě se zaměřil na život a zvyky českého venkova, které vykreslil s humorem a nádechem satiry. Účastnil se četných výstav v zahraničních metropolích. Byl spoluautorem humoristických povídek, řadu let spolupracoval se spisovatelem Jaroslavem Žákem.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
99182. Kravka
Dražba ukončena:26.07.2023 22:18:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:4 200 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
4 200 Kč 26.07.2023 21:34:08 1245
4 100 Kč limit (26.07.2023 19:13:46) 10680
4 100 Kč 26.07.2023 19:13:47 223
4 000 Kč limit (23.07.2023 9:47:21) 10680
3 900 Kč 22.07.2023 21:11:43 223
3 800 Kč 19.07.2023 18:03:10 266
3 700 Kč limit (19.07.2023 18:03:04) 6080
3 600 Kč 19.07.2023 18:03:05 266
3 500 Kč limit (19.07.2023 18:02:58) 6080
3 400 Kč 19.07.2023 18:02:59 266
3 300 Kč limit (19.07.2023 0:26:56) 6080
3 200 Kč 06.07.2023 13:54:13 11157
3 100 Kč 02.07.2023 21:37:13 121
3 000 Kč 30.06.2023 13:33:41 279