Vlastimil  Rada - Letní krajina

Tempera na kartonu, 49x70 cm. Signováno vpravo dole Vlast. Rada 1939 Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 77 cm

Komorní, ale velmi zdařilé dílo představuje kvalitní ukázku ze souboru krajinných akvarelů Vlastimila Rady. Jako jiné autorovy práce s touto tematikou se i nabízená malba vyznačuje klidnou kompozicí založenou na plynulých křivkách pozorované přírodní scény. Horizontální členění obrazové plochy navozuje dojem vyváženého rytmu a harmonie. Z hlediska malířského provedení lze jednoznačně vyzdvihnout odlišení jednotlivých plánů obrazového prostoru pomocí rozdílů v pohybu štětce po podložce. Rada zde bravurně užívá možností zvolené techniky. Zvláště živě pak pojednal oblohu, na které je patrné suverénní těkání nástroje. Nezastupitelný prvek představují také lehce nahozené přírodní detaily, které dotváří jemnou poutavou atmosféru obrazu. Na díle je jasně patrné, že Rada dokázal výborně cítit poetiku světa kolem sebe a promítat ji do svých prací pomocí umně volených výrazových prostředků. Jedná se o velmi kvalitní obraz vysoce ceněného autora, ve kterém lze nalézt bohatou škálu působivých momentů.

o autorovi: 1895, České Budějovice - 1962, Praha

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
101360. Letní krajina
Dražba ukončena:27.09.2023 20:57:51
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:5 500 Kč