Vlastimil Beneš - Rytíř

Akvarel, 43x29 cm. Monogramováno vpravo dole VB 45. Rám, pasparta, sklo.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 57 cm

Malba s názvem Rytíř Vlastimila Beneše představuje jako originálního malíře, který tíhnul ke stylizovanému redukovanému výrazu. Figura rytíře se skládá z jednoduchých částí, které dohromady vytváří kompaktní formální souhru. Tvary jsou do sebe zaklesnuté tak, že evokují pevnou neochvějnou postavu a zároveň působí svou spojitostí a monumentalitou. Beneš tím jen prokazuje, že i jako malíř přemýšlel v objemech. Na náboji nabízeného obrazu se kromě sumarizace a statuárnosti podílí také barevnost laděná do hnědého odstínu a celkové pojetí malby, které umně využívá možnosti akvarelu. V oproštěné formě, stejně jako v paletě, se projevuje autorova blízkost civilismu i úsilí o maximální sdílnost tvaru. Jedná se vysoce působivé dílo čelního autora českého umění 20. století, jemuž bylo bytostně vlastní plastické cítění. Koupi obrazu lze jedině doporučit.

o autorovi: 1919-1981

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 750 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
108494. Rytíř
Dražba ukončena:01.02.2024 21:35:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:37 000 Kč