Vojtěch  Tittelbach - Masopust

Olej na kartonu, 36x49 cm. Signováno vlevo dole V. Tittelbach 57. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 53 cm

Nabízený obraz Vojtěcha Tittelbacha se řadí k dílům z 50. let 20. století, v nichž tento malíř navázal na své předválečné výtvarné směřování. Na výjevu se objevuje scéna z masopustu s mozaikou tvarů, barev a postav sdružených v životné kompozici na centrální ose obrazové plochy.  Hovoříme zde o poloze Tittelbachovy tvorby, v níž se projevovala blízkost k expresionismu a částečně také surrealismu. Na obraze tudíž vyniká zvláště výrazný malířský přednes a nekonvenční námět. Autor se částečně odpoutává od přímého zobrazení reality ve prospěch subjektivního autorského vidění. Příznačná je uvolněná malířská technika a živý kolorit, který podtrhuje celkový expresivní výraz. Suverénní volnost rukopisu se zde krásně prostupuje s volbou motivu a barevným řešením. Vojtěch Tittelbach patří k velmi ceněným autorům českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století, o čemž svědčí i to, že jsou jeho díla zastoupena v mnoha sbírkách, včetně Národní galerie.

o autorovi: 1900 - 1971

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 760 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
101531. Masopust
Dražba ukončena:28.09.2023 21:07:40
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:18 000 Kč