. - Wiltonský koberec

Koberec s perským vzorem, medailonový.
Strojní.
Wiltonský vlasový koberec tkaný zatkáváním pěti barev osnov prutovou technikou. Povrch koberce je tvořen přídavnými osnovními nitěmi, z nichž během tkaní na povrchu koberce vznikají smyčky přes vsunuté pruty, které tyto smyčky rozříznou.
Podkladovou tkaninu (osnovu a útek) tvoří bavlna a juta. Označení pochází od jména Města Wilton v jihozápadní Anglii. V roce 1835 tam byla zahájena stojní výroba koberců, ve 40. ltech 19. st. zlepšená žakárskou konstrukcí. Výroba skončila v roce 1957. Stejné sestavy měla i fy. Ginzkey v Čechách (zal. 1843-1945) v Maffensdrofu, dnes Vratislavice.
V 21. stol. se wiltonskými koberci tkanými v různých zemích vybavují luxusní hotely.
Rozměr: 200x129 cm
Materiál: osnova vícečetná vazebná je z bavlny a juty, 5 barev přídavné osnovy z vlny, velmi kvalitní mykané ze zimní střiže (hedvábný lesk), která je velmi pružná a rychle se zotavuje po působení tlaku. Vlna je velmi odolná na ošlap. Útek je z bavlny a juty.
Vlas je řezaný z přídavných osnov.
Hustota vazby: dostava je velmi hustá
Popis: středové pole červeného základu je s medailonem okrové barvy.
Bordura: je širší na osnovních koncích, než v délce koberce.
Třásně cca 5 cm z osnovních nití jsou bez uzlů, na obou koncích zatkané plátnovo vazbou 1 cm.
Doba vzniku nelze přesně určit.
Stav zachování: velmi zachovalý, bez napadení hmyzem, neošlapaný jen je třeba odborně vyčistit a bude mít vzhled hedvábného koberce. Koberec má olověnou plombu bez údajů.

.
11908. Wiltonský koberec
Dražba ukončena:29.06.2017 18:35:14
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:2 400 Kč