Nejdelší strana: 110 cm
Olej na plátně, 50x82 cm. Signováno vlevo dole A. Ferini 1899.
Obraz s názvem Jezírko pod horami představuje velmi poutavou a kvalitní ukázku romantické krajiny, která pracuje s tradičními motivy klidné vodní plochy a dramatického pohoří. Kompozice výjevu je komponována na střed jako průnik diagonálních linií terénu. Tento moment navozuje hybný dynamický dojem, který ještě posiluje balvanitý břeh v popředí obrazu a strmé svahy vysokohorských štítů. Jeho protějškem je klidná vodní hladina, která do skladby díla vnáší statický horizontální prvek. Na podobném principu sloučení kontrastů je postaven i kolorit, v němž se prostupuje důrazný akcent na popředí obrazové plochy s plným vyjádřením detailů a oproti tomu líbezné pastelové odstíny osvětleného horizontu a tyrkysového nebe. Kontrasty linií, světla a stínu i barev navozují uchvacující dojem, který umožňuje prožít nevšední setkání s monumentalitou přírody. Jedná se o obraz vysokých kvalit, který lze označit za velmi hodnotné dílo s typickými prvky romantizujícího pojetí krajinomalby.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Restaurováno.