Dobeš Ludvík - Panorama od Větráku v Kuželově do Slovenska

Pastózní vynikající olej na malířské lepence, 60 x 80 cm, signováno autorsky vpravo dole, rámováno v uměleckém masivním autorském zkoseném reprezentativně bohatě ornamentálně zdobeném galerijním rámu dle návrhu umělce.
Dílo vzniklo ve 30. letech 20. století, při návštěvě mistra na Horňácku. Panorama od Kuželovského mlýna na Horňácku z vrcholu kopce zachytil mistrovsky krásu tvrdé, ale překrásné přírody, kdy silně pastózní technika nanášení olejových barev přímo jakoby vystupuje z díla samotného. Nádherně zvládnutá perspektiva s překrásným barevným koloritem, přičemž vzájemně perfektně navazující barevné plochy zcela plynule přivádějí zrak diváka až k Bílým Karpatům. To vše za jemného naznačení oblaků prozařovaných slunečními paprsky.
Obraz měl umělec ve své sbírce a byl řadu let neprodejný, zejména pro umělcův citový vztah k této krajině. Krajina ze Slovenska navazující na Horňácko se svým svérázem, projevujícím se v lidových zvycích, jako nářečí, zpěv, hudba, tanec. Dodnes se sjíždí každoročně přes 30 tisíc návštěvníků z celé ČR a zahraničí na Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, neboť jen tam lze slyšet a vidět „pravů horňácků muziku“, jak říkával stařeček Trn z Velké, „Vychutnávají si burcující zpěv Kubíkovy kapely horňácké muziky“.
Dílo původně pochází z unikátní folklorní umělecké sbírky Moravského Slovácka se silným zaměřením na Horňácko, kdy tato sbírka byla vytvořena usilovně po dobu třiceti let! Mimořádná sběratelská nabídka! Rare!

O autorovi: Ludvík Dobeš – Narodil se 17. 10. 1914 a zemřel 25. 9. 1979. Malíř, krajinář, grafik. Maloval sklo a keramiku. Po základní škole absolvoval umělecko-průmyslovou školu v Brně. Po válce se malování věnoval v rámci svobodného povolání. Oženil se v roce 1937. Pro svou rodnou obec vytvořil Dobeš nenahraditelnou sbírku obrazů realisticky ztvárňujících rozmanitá vesnická zákoutí.

56651. Panorama od Větráku v Kuželově do Slovenska
Dražba ukončena:04.03.2021 21:30:56
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:5 000 Kč