Olej na plátně, 60x50 cm. Nesignováno Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen.
Nejdelší strana: 84 cm
Díváme se na portrét dívky od evropského malíře kolem roku 1900. Modelka sedí otočená směrem k divákovi, její pohled je veden mimo obrazovou plochu. V protikladu k jemným rysům mladé tváře a svěžímu ruměnci, její oči jsou poznamenány smutkem, koutky úst jsou skleslé. Jedná se o zachycení hlubokého vnitřního prožitku. Jemná pleť modelky vyniká na pozadí druhého plánu a šatů provedených v temných tónech. Hluboká psychologizace postavy provedená s velkým mistrovstvím činí toto dílo kvalitní ukázkou evropského portrétu přelomu 19. a 20. století. Po určení autorství zcela jistě značně stoupne hodnota tohoto díla.