Olej na malířské lepence, 49 x 67 cm, signováno vpravo dole, datováno 1920, rámováno v dobovém uměleckém rámu povrchově upraveném patinovaným plátkovým zlatem.
Vzadu název díla. Panoramatické zachycení letní horňácké krajiny z kopce, na kterém se nachází Kuželovský mlýn, zařazený mezi památky stavitelství a u kterého jsou pravidelně pořádány vystoupení horňáckých souborů těsně po předchozích vystoupení v rámci Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou.
Hillar Václavek: malíř, studie u Antonína Kalvody v Praze. Za 1. světové války bojoval v legiích, pobyt v Rusku na Sibiři ho inspiroval k mnoha obrazům. Věnoval se krajinomalbě a Drahanské vysočině. Maloval na Horňácku. Zastoupen ve sbírkách muzea v Prostějově, Olomouci a v mnoha privátních sbírkách. Velmi málo dostupný malíř, jeho díla jsou již rozebrána mezi sběrateli. Obraz pochází z vynikající umělecké sbírky výtvarných děl zachycující Horňácko. Velmi vzácné sběratelské dílo, galerijního významu! Člen S.V.U.M. (Sdružení výtvarných umělců moravských). V této kvalitě nemá ani MG Brno a NG Praha.
o autorovi: 1884-1951
Malíř, ilustrátor a grafik. Studoval u Aloise Kalvody v Praze. Za 1. světové války bojoval v legiích, pobyt v Rusku na Sibiři ho inspiroval k mnoha obrazům. Věnoval se krajinomalbě a Drahanské Vysočině. Maloval na Horňácku. Zastoupen ve sbírkách muzea v Prostějově, Olomouci a v mnoha privátních sbírkách. Velmi málo dostupný malíř, jeho díla jsou již rozebrána mezi sběrateli. Člen SVUM (Sdružení výtvarných umělců moravských).