Olej na malířské lepence, 32 x 18 cm, signováno autorsky vlevo dole s popisem autorským vpravo dole: „Pagáč Krčmárek Georg, Podhradí 1905 Uhry“, rámováno v umělecké paspartě pod sklem v honosném dobovém masivním autorském ručně vyřezávaném rámu ošetřeném šelakovou politurou, rozměr s rámem a paspartou 63 x 52 cm.
Galerijní byť subtilní nádherné dílo evropské kvality pochází původně z výborné sbírky maďarského umění v Budapešti.
Etnograficky má široký vztah k Slovensku, dříve součástí Rakousko – Uherska, kde zejména Uhry hrály důležitou roli mezi obyvatelstvem jižního Slovenska, kdy nelze na tento význam zesilující zejména v prvním desetiletí 20. století nikterak zapomenout. Předkládané dílo se významově řadí etnograficky mezi kulturní dokumenty jižního Slovenska, byť je i vzácným sbírkovým dílem vzhledem k hodnotě autora.
Bohumil Mareček - narodil se 15. 2. 1884 v Praze – Karlíně a zemřel 12. 1. 1962 v Praze. V letech 1898-1902 studoval na UMPRUM u Emanuela Krescence Lišky, Felixe Jeneweina a Karla Vítězslava Maška. Po absolvování nastoupil ještě téhož roku na AVU v Praze, kam docházel do ateliérů Vojtěcha Hynaise a Františka Ženíška. Studium dokončil roku 1906. Po té dále soukromě studoval v Mnichově a v Římě. Později si otevřel vlastní školu kreslení a malby. Jak napovídá výčet Marečkových profesorů, jeho umělecká orientace směřovala především k lidské postavě. Je znám díky svým ženským aktům (tímto tématem poprvé zaujal na jarní výstavě v Rudolfinu roku 1909) i díky svému portrétnímu umění (za 1. republiky například zpodobnil čelné představitele Mělníku). Tímto zaměřením navázal na figurativní tvorbu předních českých akademiků poslední čtvrtiny 19. století, od nichž získal skvělou malířskou průpravu.