František Hřivna - Zátiší s aktem

Olej na plátně fixovaném na kartonu, 61x76 cm. Signováno vpravo dole F. Hřivna. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Nejdelší strana: 85 cm

o autorovi: 1905- 1967

Malíř a správce galerie na Zbraslavi byl důstojníkem. Základy malířské získal u prof. Antonína Procházky v Ostravě. Od r. 1934 vystavoval se skupinou Olomouckých výtvarníků, pak přešel do S.V.U. Aleš. Kromě mnohých výstav na Moravě vystavoval i na souborné výstavě v Pardubicích.
Jeho hlavními tématy byla krajina a zátiší. V počáteční tvorbě nelze přehlédnout vliv kubismu. Z obrazů vyzařuje zvláštní klid a nostalgie. Temné, zemité tóny a olejové barvy brzy vystřídal vzdušný akvarel, který mnohem lépe vystihuje malířův typický rukopis. Ten se uplatňuje převážně v zátiší s kyticemi a krajinomalbách, které vás fascinují čistotou barev a vzrušujícím pohybem. Krásu české a moravské krajiny dokázal zvěčnit s neuvěřitelnou lehkostí a bravurou.

František Hřivna nebyl jen vynikajícím malířem, ale také grafikem, překladatelem z ruštiny a polštiny a ilustrátorem.

vydraženo top
95619. Zátiší s aktem
Dražba ukončena:21.05.2023 21:27:00
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:4 200 Kč