Nejdelší strana: 102 cm
Olej na kartonu, 92x68 cm. Signováno vlevo dole Burkhardt. Rámováno.
Obraz s ženskou postavou od Heinricha Burkhardta, známého tvůrce německého původu, představuje pro autora do značné míry charakteristický námět, v němž se projevuje malířův zájem o zobrazování lidské figury oproštěnou výtvarnou formou. Příznačná stylizace, práce s obrysovou linií a důraz na zastoupení teplých zemitých barevných tónů propůjčuje scéně až sochařský ráz. Barevně na obraze vystupuje šátek ženy v popředí, kterým si tato postava zakryla vlasy. Druhá figura je naznačena v obrysu. Dílo monumentalizuje výjev jakoby vytržený z časového kontinua života v prostém venkovském prostředí, v němž Heinrich Burkhardt s oblibou nacházel inspiraci pro své figurativní obrazy, ale i krajinomalbu. Díky sugestivnímu podání i velmi atraktivnímu haptickému rukopisu si obrazy tohoto tvůrce získávají stále větší oblibu jak v odborných, tak sběratelských kruzích. Kvalita předložené malby je rovněž nepopiratelná.
o autorovi: 1904 – 1985
Německý malíř a grafik.