Krizbo - Bouřňák

Akryl, plátno, olejový pastel 40 cm x 80 cm Nesignováno Nerámováno.

Nejdelší strana: 80 cm

Obraz „Bouřňák“ je expresivní malířskou studií, která pracuje s napětím mezi figurativním náznakem a čistou gestickou abstrakcí. Vysoký, vertikálně komponovaný formát podporuje dojem vzletu a proudění – jako by se motiv odehrával v prudkém větru nebo v dešti, který stéká po ploše obrazu. Dominantní modrá škála (od azurové po hluboké ultramaríny) vytváří chladnou, bouřkovou atmosféru a současně funguje jako „prostor“, do něhož se zapisuje energie tahu.

V centru se prosazuje tmavá, téměř siluetová hmota připomínající tělo ptáka či křídla ve zkratu. Tento motiv není popisný, spíš evokativní – vzniká vrstvením, přetíráním a drsným stíráním barvy, které odhaluje podklad a vytváří výraznou strukturu. Povrch je živý, plný rýh, stop po špachtli či štětci a záměrných „škrábanců“, jež posilují dojem pohybu a neklidu. Do temné hmoty vstupuje ostrá světlá linka – jako záblesk, řez nebo krátký signál v chaosu počasí – který kompozici rozsvítí a dodá jí rytmus.

„Bouřňák“ působí jako obraz o síle živlu: o letu proti větru, o odporu a vytrvalosti. Dílo zaujme jak z dálky svou výraznou barevnou energií, tak zblízka materiálovou bohatostí a surovou, autentickou stopou malířského gesta. Celkově jde o intenzivní, současně syrovou a poetickou malbu, která nechává divákovi prostor pro vlastní interpretaci – mezi krajinou, počasím a symbolem svobody.

o autorovi: 1988
Maďarský výtvarník a grafický designér Gergely Krisbay byl oceněn cenou Barcsay. Jeho práce patří do cyklu Bloudící princ – Mezi rozpadajícími se světy, který začal vznikat v roce 2021. Tvorba zkoumá univerzální lidské bloudění — kolektivní zkušenost existenciální prázdnoty. Ústřední postavou jeho děl je Bloudící princ, jenž během svých snových, symboly nabitých cest naráží na základní otázky, které prostupují lidskou existenci.

152528. Bouřňák
Zbývá:0 dnů, 15 hodin
Konec dražby:29.01.2026 20:07:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč