Miroslav Konrád - Akrobaté

Akryl na plátně, 90x95 cm. Signováno vpravo dole M. Konrád 97. Olištováno.

Nejdelší strana: 97 cm

Obraz „Akrobaté“ je hravě poetickou malbou, v níž Miroslav Konrád pracuje s volnou zkratkou figury a s principem fantazijního „jeviště“. Kompozici dominuje veliká organická forma připomínající zvířecí trup či obří ptáčí tělo, které je současně nosičem děje – na jeho hřbetě se odehrává akrobatické představení. Drobné postavy jsou jen naznačeny několika tahy a barevnými akcenty, přesto působí čitelně: jako lehké siluety v pohybu, balansující na hraně tvaru, který se vznáší v prostoru.

Barevnost stojí na kontrastu chladných modrých a tyrkysových ploch s teplejšími okry, hněďmi a oranžemi v centrální hmotě. Modré pole vytváří dojem vzduchu či prázdného prostoru, v němž se děj odehrává, zatímco zelené pásy a rámující okraje evokují jakýsi přírodní horizont – náznak krajiny, která je však spíš kulisou než konkrétním místem. Malířská práce je expresivní a vrstevnatá: jsou patrné rychlé tahy, setřené plochy i jemné škrábance, které dodávají malbě energii a pocit okamžiku.

Konrád zde záměrně balancuje mezi realitou a fantazií. Tvar „zvířete“ je současně scénou, objektem i symbolem – může připomínat cirkusovou rekvizitu, sen nebo dětskou představu, kde se věci proměňují jedna v druhou. Akrobaté, drobní a lehcí, kontrastují s masou těla pod nimi; jejich křehkost a pohyb vytváří napětí a zároveň hravost. Obraz tak působí jako metafora rovnováhy, odvahy a hry – světa, kde se realita na chvíli mění v poetickou podívanou.

„Akrobaté“ zaujmou svou imaginativností a dynamikou, ale i citlivým vyvážením barev a prázdného prostoru. Dílo ponechává divákovi svobodu interpretace a funguje jako otevřený příběh – cirkusový, snový i symbolický zároveň.

o autorovi: Narodil se v Českých Budějovicích roku 1945. Vystudoval pražskou AVU u prof. Smetany. Ve své tvorbě se věnuje malbě, artprotisu a akvarelu.

doporučujeme
152545. Akrobaté
Zbývá:0 dnů, 15 hodin
Konec dražby:29.01.2026 20:24:00
Minimální příhoz:500 Kč
Aktuální cena:5 000 Kč

5 000 Kč 01.01.2026 0:01:19 223