Nejdelší strana: 64 cm
Olej na plátně, 40x50 cm. Signováno dole uprostřed V. Komárek. Rámováno.
Nejdelší strana: 64 cm.
Vladimír Komárek v tomto komorním zátiší staví na jednoduchosti motivu a maximální síle tvaru. Dvě vázy jsou postaveny proti sobě jako ztišený dialog – motiv je redukovaný na základní siluetu, přitom ale působí překvapivě živě díky jemným rozdílům v proporcích a „dýchání“ prázdného prostoru mezi nimi. Kompozice je vyvážená, téměř symetrická, a přesto ne mechanická: každá z váz má vlastní charakter a drobné nuance v modelaci, které oživují celek.
Barevnost je držena v chladné, tlumené škále šedí, bělob a lehkých modrých akcentů. Právě kontrast světlých hmot s temnějším, mlhavě rozrušeným pozadím vytváří pocit hloubky a klidu. Autor pracuje s měkkými přechody, lehkým „zamlžením“ kontur a citlivou strukturou malby, takže předměty nepůsobí tvrdě, ale spíš jako vzpomínka či obrazový otisk. Vrchní partie s naznačenými květy působí étericky – nejsou popisem reality, spíš poetickým znakem, který dodává zátiší křehkost a melancholickou náladu.
Dílo vyznívá jako meditace nad všedním předmětem, kde se běžný motiv mění v symbol ticha, rovnováhy a času. Minimalistická stylizace nechává vyniknout tomu podstatnému: rytmu tvarů, vztahu dvou objektů a atmosféře, která je pro Komárkovu tvorbu tak charakteristická – nenápadná, civilní, ale hluboce emotivní.
o autorovi: 1928 - 2002
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 250 000 Kč