Olej na plátně, 80x65 cm. Signováno dole uprostřed V. Komárek. Rámováno.
Nejdelší strana: 99 cm
Komorní malba „Ptáci před oponou“ patří k těm obrazům Vladimíra Komárka, v nichž se z jednoduchého motivu stává tichá, až divadelní metafora. V popředí stojí tři bílé ptačí siluety – zjednodušené do měkkých, elegantních tvarů s dlouhými krky. Nejde o popis konkrétního druhu, ale o znak čistoty a klidu; postavy ptáků působí jako křehké bytosti, které spolu tiše komunikují a zároveň vytvářejí rytmus celé kompozice.
Pozadí tvoří stylizovaná „opona“ – vertikální pásy v tlumených šedých a zelenomodrých tónech, s jemně zvlněným horním okrajem. Tento prvek posouvá obraz z roviny obyčejného zátiší či zvířecího motivu do symbolického prostoru. Ptáci jako by stáli na jevišti, v okamžiku před začátkem představení, nebo v pauze mezi dvěma ději. Autor zde pracuje s kontrastem světla a stínu velmi úsporně: bílé tvary vystupují z temnějšího pole, aniž by byly tvrdě ohraničené, a jejich měkká modelace naznačuje objem i pohyb jen v nejnutnější míře.
Barevnost je záměrně zdrženlivá a harmonická. Chladné, zamlžené tóny pozadí podporují pocit ticha a vzdálenosti, zatímco bílá ptačí těla přinášejí do obrazu světelný akcent. Komárkova typická poetika se projevuje v redukci, v práci s prázdným prostorem i v jemné melancholii – obraz nepředkládá jednoznačný příběh, spíše vyvolává náladu a nechává diváka „dopsat“ význam.
„Ptáci před oponou“ je dílo působící klidně a kontemplativně, s nenápadnou, ale velmi přesnou kompozicí. V jednoduchosti motivu nabízí nadčasovou symboliku a charakteristickou komárkovskou poetiku, která proměňuje všední námět v obraz vnitřního ticha.
o autorovi: 1928 - 2002
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 215 000 Kč.